Jagran Josh Logo

List of Current Chief Ministers in India

19-APR-2017 15:38

India is a democratic country and it has 29 states and 7 union territories. There are 31 Chief Ministers in India, 29 from states and 2 from union territories (Delhi and Puducherry).As of now Bhartiy Janta Party is ruling to 13 states while 6 states are ruled by the Indian National Congress. Of the thirty-one incumbents, three are women—Mamata Banerjee in West Bengal, Mehbooba Mufti in Jammu and Kashmir, and Vasundhara Raje in Rajasthan. Here is the list of current Chief Ministers of the Indian states.

1. Andhra Pradesh

Chief Minster: N. Chandrababu Naidu  

Since           : 8 June 2014 (2 years, 314 days)

Party               : Telugu Desam Party     

N-Chandrababu-Naidu     

Image source: Alchetron

2. Arunachal Pradesh

Chief Minister: Pema Khandu

Since           : 17 July 2016 (275 days)

Party              : Bharatiya Janata Party       

3. Assam

Chief Minister: Sarbananda Sonowal

Since               : 24 May 2016 (329 days)

Party               : Bharatiya Janata Party

4. Bihar

Chief Minister: Nitish Kumar

Since               : 22 February 2015 (2 years, 55 days)

Party               : Janata Dal (United)+Rashtriy Janta Dal      

Powers and duties of Indian Prime Minister

5. Chhattisgarh

Chief Minister: Raman Singh

Since               : 7 December 2003 (13 years, 132 days)

Party               : Bharatiya Janata Party        

       Raman-Singh

6. Delhi

Chief Minister: Arvind Kejriwal

Since               : 14 February 2015 (2 years, 63 days)

Party               : Aam Aadmi Party

7. Goa

Chief Minister: Manohar Parrikar

Since               : 14 March 2017

Party               : Bharatiya Janata Party

8. Gujarat

Chief Minister: Vijay Rupani

Since               : 7 August 2016 (254 days)

Party               : Bharatiya Janata Party

List of Indian States and their Symbols

9. Haryana

Chief Minister: Manohar Lal Khattar      

Since               : 26 October 2014 (2 years, 174 days)

Party               : Bharatiya Janata Party

10. Himachal Pradesh

Chief Minister: Virbhadra Singh

Since               : 25 December 2012 (4 years, 114 days)

Party               : Indian National Congress

Virbhadra-Singh

Image source: TopNews

List of All the Political Parties in India

11. Jammu and Kashmir

Chief Minister: Mehbooba Mufti

Since               : 4 April 2016 (1 year, 14 days)

Party               : Jammu and Kashmir Peoples Democratic Party

12. Jharkhand

Chief Minister: Raghubar Das

Since               : 28 December 2014(2 years, 111 days)

Party               :Bharatiya Janata Party

13.Karnataka

Chief Minister: Siddaramaiah

Since               : 13 May 2013 (3 years, 340 days)   

Party               : Indian National Congress

14.  Kerala

Chief Minister: Pinarayi Vijayan

Since               : 25 May 2016 (328 days)

Party               : Communist Party of India (Marxist)

inarayi-Vijayan

Image source: ukmalayalee

15. Madhya Pradesh

Chief Minister: Shivraj Singh Chouhan

Since               : 29 November 2005 (11 years, 140 days)

Party               : Bharatiya Janata Party

16. Maharashtra

Chief Minister: Devendra Fadnavis

Since               : 31 October 2014(2 years, 169 days)

Party               : Bharatiya Janata Party

17.Manipur

Chief Minister: N. Biren Singh

Since               : 15 March 2017(34 days)

Party               :  Bharatiya Janata Party

N-Biren-Singh

Image source:NDTV.com

18. Meghalaya

Chief Minister: Mukul Sangma

Since               : 20 April 2010 (6 years, 363 days)

Party               : Indian National Congress

19. Mizoram

Chief Minister: Lal Thanhawla

Since               : 7 December 2008 (8 years, 132 days)

Party               : Indian National Congress

20. Nagaland

Chief Minister: Shurhozelie Liezietsu

Since               : 22 February 2017(55 days)

Party               : Naga People's Front        

  Shurhozelie-Liezietsu

Image source:Business Line

21. Odisha

Chief Minister: Naveen Patnaik

Since               : 5 March 2000 (17 years, 44 days)  

Party               : Biju Janata Dal

22. Puducherry

Chief Minister: V. Narayanasamy

Since               : 6 June 2016316 days

Party               : Indian National Congress

23. Punjab

Chief Minister: Captain Amarinder Sing

Since               : 16 March 2017 (33 days)  

Party               : Indian National Congress

AMRINDER SINGH

24. Rajasthan

Chief Minister: Vasundhara Raje

Since               : 13 December 2013 (3 years, 126 days)

Party               : Bharatiya Janata Party

25. Sikkim

Chief Minister: Pawan Kumar Chamling

Since               : 12 December 1994 (22 years, 127 days)

Party               : Sikkim Democratic Front

PAWAN-KUMAR-CHAMLING

State Trees and Flowers of India

26. Tamil Nadu

Chief Minister: Edappadi K. Palaniswami

Since               : 16 February 2017 (61 days)

Party               : All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam

27. Telangana

Chief Minister: K. Chandrashekar Rao

Since               : 2 June 2014            (2 years, 320 days)

Party               :Telangana Rashtra Samithi

28.Tripura

Chief Minister: Manik Sarkar

Since               : 11 March 1998 (19 years, 38 days)

Party               : Communist Party of India (Marxist)            

29. Uttar Pradesh

Chief Minister: Yogi Adityanath

Since               : 19 March 2017 (30 days)

Party               : Bharatiya Janata Party

ADITYNATH

30.Uttarakhand

Chief Minister: Trivendra Singh Rawat

Since               : 18 March 2017 (31 days)

Party               : Bharatiya Janata Party

31. West Bengal

Chief Minister: Mamata Banerjee

Since               : 20 May 2011 (5 years, 333 days)

Party               : All India Trinamool Congress

Current lieutenant governors and administrators of union territories

1. Lieutenant Governor of Andaman and Nicobar Islands: Jagdish Mukhi (22 August 2016)                            

2. Administrator of Chandigarh : V. P. Singh Badnore (22 August 2016)   

3. Administrator of Dadra and Nagar Haveli:Praful Khoda Patel  (30 December 2016)  (Additional charge)               

4. Administrator of Daman and Diu:    Praful Khoda Patel (29 August 2016)

5. Lieutenant Governor of Delhi    : Anil Baijal (31 December 2016)

6.  Administrator of Lakshadweep: Farooq Khan (6 September 2016)

7. Lieutenant Governor of Puducherry:  Kiran Bedi (29 May 2016)

Important facts:

Sikkim's Pawan Kumar Chamling has the longest incumbency; he is serving since December 1994 for 22 years. Virbhadra Singh of Himachal Pradesh is the oldest chief minister in India while Arunachal Pradesh's Pema Khandu is the youngest CM in the country.

List of Chief Ministers of Uttar Pradesh

Post Comment

Latest Videos

Register to get FREE updates

    All Fields Mandatory
  • (Ex:9123456789)
  • Please Select Your Interest
  • Please specify

  • By clicking on Submit button, you agree to our terms of use
    ajax-loader
  • A verifcation code has been sent to
    your mobile number

    Please enter the verification code below

Newsletter Signup
Follow us on