1. Home
  2.  |  
  3. GK for Exams  |  

List of Important Joint Military Exercises of Indian Army

May 31, 2018 14:36 IST
    List of Important Joint Military Exercises of Indian Army

    In recent years, military diplomacy becomes a major tool to expand the diplomatic interests of the nations to increase the realm of international relations. The Joint Military exercise is a key for the confidence building measure and an indication of the faith reposed by the member nations.

    What is Joint military exercise?

    A Joint military exercise is the engagement of military resources in training for military operations, either exploring the effects of warfare or testing strategies without actual combat. The prime objective of this exercise is to ensure the combat readiness of deployable forces and ensures the security of our nation.

    What is Surgical Strike? | Life Style of RAW agents

    Important Joint Military Exercises of Indian Army

    Name of Joint Exercise

    Description

    Yudh Abhyas

    Participating Country: United States of America

    Unit: Indian Special Forces and United States Special Forces

    Date: 16-26 May, 2002

    Location: Agra, India

    Nomadic Elephant I

    Participating Country: Mongolia

    Date: October, 2004

    Location: Mongolia

    Yudh Abhyas I

    Participating Country: United States of America

    Date: 27 march-17 April, 2004

    Location: Vairangte, India

    Emerald Mercury

    Participating Country: United Kingdom

    Date: 11-22 March, 2005

    Location: Hyderabad, India

    Yudh Abhyas II

    Participating Country: United States of America

    Unit: 22 Maratha Light Infantry; 25 Infantry Division; 1 Guam National Guard

    Date:  September-October, 2005

    Location: Vairangte, India

    Indra II

    Participating Country: Russia

    Date:  10-20 October, 2005

    Location: Agra, India

    Nomadic Elephant II

    Participating Country: Mongolia

    Date:  5-14 December,

    Location: Vairangte, India

    Yudh Abhyas III

    Participating Country: United States of America

    Unit: 5 Gorkha Rifles; Garud Commando Force; 25 Infantry Division

    Date: 6-23 September, 2006

    Location: Schofield Army Base Barracks, USA

    Shatrujeet

    Participating Country: United States of America

    Unit: 1 Rifle Company, 21 Punjab Regiment; Company, 2/4 Marine Expeditionary Unit

    Date: 31 October- 2 November, 2006

    Location: Belgaum, India

    Himalayan Warrior

    Participating Country: United Kingdom

    Unit: Parachute Regiment and Royal Marines

    Date: 17 September- 11 October, 2007

    Location: Leh, India

    Yudh Abhyas IV

    Participating Country: United States of America

    Unit: 5 Gorkha Rifles; C Company 3/21 infantry Division

    Date: November, 2007

    Location: Chaubatia, India

    Hand in Hand I

    Participating Country: China

    Date: 19-27 December, 2007

    Location: Kunming, China

    Indra III

    Participating Country: Russia

    Date: 2007

    Location: Psokov, Russia

    Ajeya Warrior

    Participating Country: United Kingdom

    Unit: 16 Mechanized Regiment; 3 Mercian Regiment

    Date: 29 August-19 September, 2008

    Location: Salisbury, United Kingdom

    Yudh Abhyas V

    Participating Country: United States of America

    Unit: 49th Infantry Brigade; 9 Mission Support Command; California Army National Guard; 40 Infantry Brigade Combat Team

    Date: 24 October-5 November, 2008

    Location: Honolulu, USA

    Hand in Hand II

    Participating Country: China

    Unit: 8 Maratha Light Infantry; I Company, Infantry Battalion, Chengdu Military Area Command

    Date: 4-14 December, 2008

    Location: Belgaum, India

    Hind Shakti

    Unit: II Corps

    Date: 3-6 May, 2009

    Location: Punjab, India

    Yudh Abhyas VI

    Participating Country: United States of America

    Unit: Mechanised Infantry Battalion; 2 Squadron, 14 Cavalry, 25 Stryker Brigade Combat Team

    Date: 12-29 October, 2009

    Location: Babina, India

    Ekuverin

    Participating Country: Maldives

    Unit: 16 Madras Regiment; 2 Parachute Regiment

    Date: 18-30 October, 2009

    Location: Belgaum, India

    Indra III

    Participating Country: Russia

    Date: 13-23 October, 2010

    Location: Ranikhet, India

    Yudh Abyas VII

    Participating Country: United States of America

    Unit: 62 Infantry Division; 5 Parachute Regiment; 4 Brigade Combat Team (Airborne), 25 Infantry Division; 79 Infantry Brigade Combat Team (National Guard)

    Date: 1-14 November, 2010

    Location:  Joint Base Elmendorf–Richardson, USA

    Surya Kiran I

    Participating Country: Nepal

    Date: 2011

    Location: Vairengte, India

    Ajeya Warrior IV

    Participating Country: United Kingdom

    Unit: 3 Bihar Regiment, 83 Infantry Brigade; B Company, 2 Battalion The Royal Welsh, 19 Light Brigade

    Date: 20 July-19 August, 2011

    Location: Salisbury Plain, United Kingdom

    Surya Kiran II

    Participating Country:  Nepal

    Date: 2011

    Location: Amlekhganj, Nepal

    Shakti I

    Participating Country: France

    Unit: 2 Bihar Regiment, 99 Mountain Brigade; 13 Mountain Infantry Battalion

    Date: 9-21 October, 2011

    Location: Chaubatia, India

    Sampriti I

    Participating Country: Bangladesh

    Date:  2011

    Location: Assam, India

    Sudarshan Shakti

    Unit: XXI Corps

    Date:  28 November-14 December, 2011

    Location: Rajasthan, India

    Bold Kurukshetra

    Participating Country: Singapore

    Date: 27 June, 2012

    Location: Babina, India

    Surya Kiran III

    Participating Country: Nepal

    Date: 27 June, 2012

    Sampriti II

    Participating Country: Bangladesh

    Date:  2012

    Garud Shakti

    Participating Country: Indonesia

    Unit: 19 Madras Regiment, 21 Mountain Division; 13 Infantry Brigade

    Date: 20 February- 1 March, 2012

    Location: Vairengte, India

    Yudh Abhyas VIII

    Participating Country: United States of America

    Unit: 2 Mechanised Regiment; 2 Squadron 14 Cavalry, 25 Stryker Brigade Combat Team; 6 Engineer Battalion (Airborne), 2 Engineer Brigade

    Date: 5-12 March, 2012

    Location: Jaisalmer, India

    Shoor Veer

    Unit: South Western Command

    Date: April, 2012

    Location: Rajasthan, India

    Nomadic Elephant III

    Participating Country: Mongolia

    Unit: Jat Regiment

    Date: August, 2012

    Location: Belgaum, India

    Surya Kiran IV

    Participating Country: Nepal

    Date:  2012

    Ekuverin

    Participating Country: Maldives

    Date: 12-25 November, 2012

    Location: Belgaum, India

    Rudra Akrosh

    Unit: South Western Command

    Date: January, 2013

    Location: Rajasthan, India

    Ajeya Warrior V

    Participating Country: United Kingdom

    Date: 4 April-3 May 2013

    Location: Belgaum, India

    Yudh Abhyas IX

    Participating Country: United States of America

    Unit: 2/5 Gurkha Rifles, 99th Mountain Brigade;1st Brigade Combat Team, 82nd Airborne Division

    Date:  3-17 may, 2013

    Location: Fort Bragg, USA

    Shakti II

    Participating Country: France

    Date: 9-20 September, 2013

    Location: Jodhpur, India

    Surya Kiran V

    Participating Country: Nepal

    Date: 23 September-6 October, 2013

    Location: Pithoragarh, India

    Indra V

    Participating Country: Russia

    Date: 17-28 October, 2013

    Location: Jaisalmer, India

    Hand in Hand III

    Participating Country:  China

    Date: 4-14 November, 2013

    Location: Chengdu, China

    Surya Kiran VI

    Participating Country: Nepal

    Date: 5-19 March, 2014

    Location: Salijhandi, Nepal

    Sarvada Vijay

    Date: May, 2014

    Location: Rajasthan, India

    Surya Kiran VII

    Participating Country: Nepal

    Unit: Garud Division

    Date: 18-31 August, 2014

    Location: Pithoragarh, India

    Yudh Abhyas X

    Participating Country: United States of America

    Date: 17-30 September, 2014

    Location: Ranikhet, India

    Ekuverin

    Participating Country: Maldives

    Date: November, 104

    Location: Maafilafushi, Maldives

    Mitra Shakti

    Participating Country: Sri Lanka

    Unit: Indian Special Forces and Sri Lankan Special Forces

    Date: 3-23 November, 2014

    Location: Colombo, Sri Lanka

    Hand in Hand IV

    Participating Country: China

    Unit: 13 Group Army

    Date:  17-25 November, 2014

    Location: Pune, India

    Nomadic Elephant IV

    Participating Country: Mongolia

    Unit: 84 Airborne Special Forces Battalion

    Date: 9-21 February, 2015

    Location: Gwalior, India

    Al Nagah-Ii  I

    Participating Country: Oman

    Date: 2015

    Location: Muscat, Oman

    Garud Shakti III

    Participating Country: Indonesia

    Unit: 432 Battalion Kostard Infantry

    Date: 9-21 February, 2015

    Location: Vairengte, India

    Surya Kiran VIII

    Participating Country: Nepal

    Unit: Garud Division

    Date: 23 February- 7 March, 2015

    Location: Salijhandi, Nepal

    Khanjar II

    Participating Country: Kyrgyzstan

    Unit: Indian Special Forces; Scorpions- Kyrgyzstani Special Forces

    Date: March, 2015

    Location: Bishkek, Kyrgyzstan

    Brahmashira

    Unit: II Corps

    Date:  April, 2015

    Location: Suratgarh, India

    Ajeya Warrior VI

    Participating Country: United Kingdom

    Unit: Kumaon Regiment

    Date: 13-28 June, 2015

    Location: Salisbury Plain, United Kingdom

    Ekuverin VI

    Participating Country: Maldives

    Unit: Bihar Regiment

    Date: 31 August-13 September, 2015

    Location: Trivandrum, India

    Yudh Abhyas XI

    Participating Country: United States of America

    Date: 9-23 September, 2015

    Location: Joint Base Lewis McCord, USA

    Sampriti V

    Participating Country: Bangladesh

    Date: 2015

    Location: Binnaguri, India

    Mitra Shakti III

    Participating Country: Sri Lanka

    Date: 29 September-12 October, 2015

    Location: Pune, India

    Hand in Hand V

    Participating Country: China

    Unit: Naga Regiment; Chengdu Military Area Command

    Date:  12-22 October, 2015

    Location: Kunming, China

    Indra VII

    Participating Country: Russia

    Unit: Red Eagle Division; Independent Motorised Brigade

    Date:  8-18 November, 2015

    Location: Bikaner, India

    Drad Sanklap

    Unit: Southern Command

    Date: 2 December, 2015

    Location: Rajasthan, India

    Shakti VII

    Participating Country: France

    Date: 6-16 January, 2016

    Sino-India Joint I

    Participating Country: China

    Date:  1 February, 2016

    Location: Chusul, China

    Surya Kiran IX

    Participating Country: Nepal

    Unit: Panchshul Brigade

    Date: 8-21 February, 2016

    Location:  Pithoragarh, India

    Lamitye VII

    Participating Country: Seychelles

    Unit: Indian Special Forces; Tazar (Special Forces Unit)

    Date: 15-28 February, 2016

    Location: Port Victoria, Seychelles

    Force 18

    Participating Country: ASEAN Plus

    Date: 2-8 March, 2016

    Location: Pune, India

    Garuda Shakti IV

    Participating Country: Indonesia

    Unit: 503 Airborne Battalion

    Date: 10-23 March, 2016

    Location: Magelang, Indonesia

    Khanjar III

    Participating Country: Kyrgyzstan

    Date: March-April, 2016

    Location: Gwalior, India

    Shatrujeet

    Unit: I Corps

    Date: 16 April, 2016

    Location: Rajasthan, India

    Nomadic Elephant XI

    Participating Country: Mongolia

    Unit: Kumaon Regiment

    Date: 25 April-8 May, 2016

    Location: Mongolia

    Chakravyuh - II

    Unit: Pivot Corps

    Date:  6 May, 2016

    Location: Suratgarh, India

    Jalrahat

    Date: 29 June, 2016

    Location: Guwahati, India

    Megh Prahar

    Unit: I Corps

    Date: 14 July, 2016

    Location: Mathura, India

    Maitree

    Participating Country: Thailand

    Date: 15-30 July, 2016

    Location: Krabi, Thailand

    Prabal Dostyk I

    Participating Country: Kazakhstan

    Unit: Special Operating Force’s unit

    Date: 7-17 September, 2016

    Location: Karaganda, Kazakhstan

    Yudh Abhyas XII

    Participating Country: United States of America

    Unit: 5th Infantry Battalion, 20 Infantry Regiment; 2 Stryker Brigade Combat Team, 7 Infantry Division

    Date: 14-27 September, 2016

    Location: Chaubattia, India

    Indra VIII

    Participating Country: Russia

    Unit: Kumaon Regiment; 59th Motorized Infantry Brigade

    Date: 22 September- 2 October 2016

    Location: Vladivostok, Russia

    Sino-India Joint II

    Participating Country: China

    Date: 19 October, 2016

    Mitra Shakti

    Participating Country: Sri Lanka

    Unit: Rajputana Rifles; Sinha Regiment

    Date: 24 October-6 November, 2016

    Location: Ambepussa, Sri Lanka

    Surya Kiran X

    Participating Country: Nepal

    Unit: Kumaon Regiment; Jabar jung Battalion

    Date:  31 October-13 November, 2016

    Location: Salijhandi, Nepal

    Sampriti VI

    Participating Country: Bangladesh

    Unit: Mahar Regiment

    Date: 5-18 November, 2016

    Hand in Hand VI

    Participating Country: China

    Unit: 13 Group Army

    Date: 16-27 November, 2016

    Location: Pune, India

    Ekuverin VII

    Participating Country: Maldives

    Unit: Bihar Regiment

    Date: 15-28 December, 2016

    Location: Laamu Atoll, Maldives

    Khanjar IV

    Participating Country: Kyrgyzstan

    Unit: Indian Special Forces

    Date: 20 February-5 March, 2017

    Location: Kok Jhangak, Kyrgyzstan

    Surya Kiran XI

    Participating Country: Nepal

    Unit: Ekta Shakti Battalion (Punjab Regiment)/ 28 Punjab; Durga Baksh Battalion

    Date: 7-20 March, 2017

    Location: Pithoragarh, India

    Al Nagah-Ii II

    Participating Country: Oman

    Date: 7-10 March, 2017

    Location: Bakloh, India

    Bold Kurukshetra

    Participating Country: Singapore

    Unit: 31st Indian Armoured Division; 3rd Singapore Division

    Date: 4-21 March, 2017

    Location: Madhya Pradesh, India

    Nomadic Elephant XII

    Participating Country: Mongolia

    Unit: 15 Jammu & Kashmir Light Infantry; 084 Special Forces Task Battalion

    Date: 5-21 April, 2017

    Location: Vairengte, India

    Thar Shakti

    Unit: X Corps

    Date: 17 April-17 May, 2017

    Location: Rajasthan, India

    Maitree

    Participating Country: Thailand

    Unit: Northern Command

    Date: 3-17 July, 2017

    Location: Bakloh, Himachal Pradesh

    Surya Kiran XII

    Participating Country: Nepal

    Date: 3-16 September, 2017

    Location: Salijhandi, Nepal

    Yudh Abhyas XIII

    Participating Country: United States of America

    Unit: 2/11 Gorkha Rigles; 5th Battalion, 20th Infantry Regiment, 1-2 Stryker Brigade Combat Team

    Date: 14-27 September, 2017

    Location: Joint Base Lewis-McCord, Washington, USA

    Mitra Shakti

    Participating Country: Sri Lanka

    Unit: 1 Mahar Regiment; Sinha Regiment

    Date: 13-25 October, 2017

    Location: Pune, India

    Indra IX

    Participating Country: Russia

    Unit: 5th Red Banner Army

    Date: 19-29 October, 2017

    Location: 249th Combined Army Range Sergeevisky, Russia

    Prabal Dostyk II

    Participating Country: Kazakhstan

    Unit: 3/11 Gorkha Rifles

    Date: 2-15 November, 2017

    Location: Bakloh, India

    Sampriti VII

    Participating Country: Bangladesh

    Unit: Red Horns Division

    Date: 6-11 November, 2017

    Location: Shillong, India

    Danx

    Unit: 50 Parachute Brigade

    Date:  20-24 November, 2017

    Location: Andaman & Nicobar Islands, India

    Imbax I

    Participating Country: Myanmar

    Unit: Red Horns Division

    Date: 20-25 November, 2017

    Location: Shillong, India

    Ajeya Warrior VII

    Participating Country: United Kingdom

    Unit: 20 Rajputana Rifles; 1 Royal Anglican Regiment

    Date: 1-14 December, 2017

    Location: Mahajan Firing Range, India

    Ekuverin VIII

    Participating Country: Maldives

    Unit: 8 Gorkha Rifles

    Date: 14-27 December, 2017

    Location: Belgaum, India

    Hamesha Vijayee

    Unit: Southern Command

    Date: 16-22 December, 2017

    Location: Rajasthan, India

    Vinbax I

    Participating Country: Vietnam

    Date: 30 January-3 February, 2018

    Location: Jabalpur, India

    Vajra Prahar

    Participating Country: United States of America

    Unit: Special Forces, Southern Command

    Date: January, 2018

    Location: Joint Base Lewis-McCord, United States

    Shakti IV

    Participating Country: France

    Unit: 2/8 Gorkha Rifles; 2nd Marine Infantry Regiment

    Date: 31 January-5 February  

    Location: Mailly-le-Camp, France

    Lamitye VIII

    Participating Country: Seychelles

    Unit: Southern Command

    Date: 24 February-4 March, 2018

    Location:  Mahe, Seychelles

    Khanjar V

    Participating Country: Kyrgyzstan

    Unit: Indian Special Forces

    Date: 16-29 March, 2018

    Location: Vairangte, India

    Harimau Shakti

    Participating Country: Malaysia

    Unit: 4/Grenadiers;1/Royal Ranger Regiment; Royal Malay Regiment

    Date: 30 April-13 May, 2018

    Location: Hulu Langat, Malaysia

    Vijay Prahar

    Unit: Southern Command

    Date: April 2018

    Surya Kiran XIII

    Participating Country: Nepal

    Date: 30 May-12 June, 2018

    Location: Pithoragarh, India

    The Joint Military Exercises not only ensure to understand each other’s drill and procedures, overcome language barriers, and facilitate familiarisation with equipment capabilities, but also facilitates understanding and familiarisation with new technologies of the participant countries.

    Ghazi Attack of 1971: Untold Story of India-Pakistan Naval War

    Latest Videos

    Register to get FREE updates

      All Fields Mandatory
    • (Ex:9123456789)
    • Please Select Your Interest
    • Please specify

    • ajax-loader
    • A verifcation code has been sent to
      your mobile number

      Please enter the verification code below