]}
Search

Admiral Karambir Singh takes charge as the new Navy Chief

Admiral Karambir Singh has commanded Indian Coast Guard Ship Chandbibi, Missile Corvette INS Vijaydurg, as well as two Guided Missile Destroyers, INS Rana and INS Delhi.

May 31, 2019 15:39 IST
facebook IconTwitter IconWhatsapp Icon

Admiral Karambir Singh assumed charge of the Indian Navy on May 31, 2019. He is the 24th Chief of the Naval Staff. Before this, Admiral Karambir was appointed as the Chief of Staff, Eastern Naval Command. His other important flag appointments include Chief of Staff of the Tri-Services Unified Command at Andaman and Nicobar Islands and Flag Officer Commanding Maharashtra and Gujarat Naval Area (FOMAG).

Previous responsibilities

He was Director General Project Seabird, in the rank of Vice Admiral, in-charge of infrastructure development of the Navy’s expansive and modern base at Karwar. At the Integrated Headquarters Ministry of Defence (Navy), the Admiral has been the Deputy Chief of Naval Staff and, subsequently, the Vice Chief of Naval Staff. He was the Flag Officer Commanding-in-Chief, Eastern Naval Command at Visakhapatnam, prior taking over helm as the Chief of the Naval Staff on 31 May 19.

About Admiral Karambir Singh

•    Admiral Karambir Singh is an alumnus of the National Defence Academy, Khadakwasla.
•    Commissioned into the Indian Navy in July 1980, he earned his wings as a helicopter pilot in 1981 and has flown extensively on the Chetak (Alouette) and Kamov helicopters.
•    He is a graduate of the Defence Services Staff College, Wellington; College of Naval Warfare, Mumbai and has served as Directing Staff in both these institutions.
•    In his career spanning over 39 years, he has commanded Indian Coast Guard Ship Chandbibi, Missile Corvette INS Vijaydurg, as well as two Guided Missile Destroyers, INS Rana and INS Delhi.
•    He has also served as the Fleet Operations Officer of the Western Fleet. Ashore, he has served at Naval Headquarters as the Joint Director Naval Air Staff, and as Captain Air and Officer-in-Charge of the Naval Air Station at Mumbai.
•    He has also served as member of the Aircrew Instrument Rating and Categorisation Board (AIRCATS).

List of 10 Previous Chiefs of Naval Staff of India

Name

Term Started

Term ended

Admiral Sunil Lanba

31 May 2016

31 May 2019

Admiral Robin K Dhowan

17 April 2014

31 May 2016

Admiral Devendra Kumar Joshi

August 31, 2012

26 February 2014

Admiral Nirmal Kumar Verma

August 31, 2009

August 31, 2012

Admiral Sureesh Mehta

October 31, 2006

August 31, 2009

Admiral Arun Prakash

July 31, 2004

October 31, 2006

Admiral Madhvendra Singh

December 29, 2001

July 31, 2004

Admiral Sushil Kumar

December 30, 1998

December 29, 2001

Admiral Vishnu Bhagwat

October 1, 1996

December 30, 1998

Admiral Vijai Singh Shekhawat

October 1, 1993

September 30, 1996

 

Also Read: Narendra Modi Cabinet 2019: Who gets what porfolio, Full list here

Also Read: Modi Cabinet 2.0: Six Women Ministers include Smriti Irani, Harsimrat Kaur Badal, Nirmala Sitharaman

Also Read: Narendra Modi Cabinet 2.0: Total 57 Ministers took oath including 6 women

Also Read: Day 1 of Modi government 2.0 Live Updates: Amit Shah gets Home Ministry, S. Jaishankar Foreign Ministry, Nirmala Sitharaman Finance Ministry

 

Download our Current Affairs & GK app For exam preparation

डाउनलोड करें करेंट अफेयर्स ऐप एग्जाम की तैयारी के लिए

AndroidIOS