Jagran Josh Logo
  1. Home
  2.  |  
  3. GK for Exams

List of South Asian Games: A Complete list of Medalist

23-JAN-2017 18:26

    The South Asian Games (SAG) was formerly known as South Asian Federation Game (SAF) is the multi-sport event held among the athletes from South Asia every two year. It was established in 1983 and South Asian Sports Council (SASC) is the governing body of this multi-sports events. Currently, Afghanistan, Bangladesh, Bhutan, India, Maldives, Nepal, Pakistan, Sri Lanka are the members of SAG.

     Jagranjosh

    Here, we are giving the list South Asian Games Medalist not only for amateur sports as well enthusiast but also for the aspirants of different complete examinations.

    List of South Asian Games 2016: A Complete list of Medalist

    Indian Gold medalist of South Asian Games

    Name

    Sport

    Event

     

    Bidayuluxmi Tourangbam

     

    Cycling

     

    Women's 30km Individual Time Trial

    Saikhom Mirabai Chanu

    Weightlifting

    Women's 48 Kg

    Arvind Panvar

    Cycling

    Men's 40km Individual Time Trial

    Guru Raja

    Weightlifting

    Men's 56 Kg

    Harshdeep Kaur

    Weightlifting

    Women's 53 Kg

    Shivani Kataria

    Swimming

    Women's 200m Freestyle

    Sandeep Sejwal

    Swimming

    Men's 200m Breaststroke

    Damini Gowda

    Swimming

    Women's 100m Butterfly

    Avantika Chavan, V Malvika, Maana Patel, Shivani Kataria

    Swimming

    Women's 4x100m Freestyle Relay

    Priyanka Singh

    Wrestling

    Women's 48Kg Freestyle

    Archana Tomar

    Wrestling

    Women's 55Kg Freestyle

    Manisha

    Wrestling

    Women's 60Kg Freestyle

    Ravindra

    Wrestling

    Men's 57Kg Freestyle

    Rajneesh

    Wrestling

    Men's 65Kg Freestyle

    Lidiyamol Sunny Menamparambil

    Cycling

    Women's 40 Km Criterium

    Saraswati Raut

    Weightlifting

    Women's 56 Kg

    Sambo Lapung

    Weightlifting

    Men's 69 Kg

    Sandeep Sejwal

    Swimming

    Men's 100m Breaststroke

    Sajan Prakash

    Swimming

    Men's 1500m Freestyle

    Sayani Ghosh

    Swimming

    Women's 400m Individual Medley

    M. Arvind

    Swimming

    Men's 200m Backstroke

    Amit Kumar Dhankar

    Wrestling

    Men's 70Kg Freestyle

    Pradeep

    Wrestling

    Men's 61Kg Freestyle

    Mamata

    Wrestling

    Women's 53Kg Freestyle

    Manisha

    Wrestling

    Women's 60Kg Freestyle

    Ajay Singh

    Weightlifting

    Men's 77Kg

    Y Sapna Devi

    Wushu

    Taolu-Changquan

    Rakhi Haler

    Weightlifting

    Women's 69Kg

    Anthony Amalraj, Sathiyan Gunasekaran, Devesh Karia,

    Sanil Sankar Shetty, Sudhanshu Grover

    Table Tennis

    Men's Team

    Manika Batra, Mouma Das, Pooja Vijay Sahasrabudhe,

    Madhurika Patkar, Shamini Kumaresan

    Table Tennis

    Women's Team

    K Srikanth, Ajay jayaram, Manu Attri, Akshay Dewalkar,

    Sai Praneeth, H S Prannoy, Sumeeth Reddy,

    Pranaav Jerry Chopra

    Badminton

    Men's Team

    P V Sindhu, P C Thulasi, Ashwini Ponnappa, Jwala Gutta,

    Ruthvika Shivani, K. Maneesha, N. Sikki Reddy

    Badminton

    Women's Team

    Chaoba Devi Eangbam, Bidayuluxmi Tourangbam,

    G Manisha, Rutuja Satpute

    Cycling

    Women's 40km Team Time Trial

    Manjeet Singh, Arvind Panvar,

    Deepak Kumar Rahi, Manohar lal Bishnoi

    Cycling

    Men's 70km Team Time Trial

    Joshana Chinappa

    Squash

    Women's Singles

    V Malvika

    Swimming

    Women's 800m Freestyle

    P. S. Madhu

    Swimming

    Men's 100m Backstroke

    Sandeep Sejwal

    Swimming

    50m Breaststroke

    Kavita Devi

    Weightlifting

    Women's 75Kg

    Vikas Thakur

    Weightlifting

    Men's 85Kg

    Pradeep Singh

    Weightlifting

    Men's 94 Kg

    Vicotr Abhilash Christopher

    Weightlifting

    Men's 105Kg

    Shilpi Seron

    Wrestling

    Women's 63Kg Freestyle

    Pradeep

    Wrestling

    Men's 74 Kg Freestyle

    Rajani

    Wrestling

    Women's 69Kg Freestyle

    Mausam Khatri

    Wrestling

    Men's 97Kg Freestyle

    Nikki

    Wrestling

    Women's 75Kg Freestyle

    M. Punshiva Meitei

    Wushu

    Taolu- Nanquan & Nangun

    Purvasha Sudhir Shende, Jyothi Surekha Vennam,

    Lily Chanu Paonam

    Archery

    Compound Men's Team

    Abhishek Verma, Rajat Chauhan, Manash Jyoti Changmai

    Archery

    Compound Men's Team

    Abhishek Verma, Purvasha Sudhir Shende

    Archery

    Compound Mixed Team

    Rajat Chauhan

    Archery

    Compound Men's Individual

    Purvasha Sudhir Shende

    Archery

    Compound Women's Individual

    Chirag Sharma

    Wushu

    Men;s Taolu- Daushu & Gunshu

    Bidayuluxmi Tourangbam

    Cycling

    Women's 80Km Individual Road Race

    Tarundeep Rai, Deepika Kumari

    Archery

    Recurve Mixed Team

    Tarundeep Rai, Gurucharan Besra, Jayanta Talukdar

    Archery

    Recurve Men's Team

    Deepika Kumari, Laishram Bombayla Devi, Laxmirani Majhi

    Archery

    Recurve Women's Team

    Tarundeep Rai

    Archery

    Recurve Men's Individual

    Deepika Kumari

    Archery

    Recurve Women's Individual

    Saurabh Sangvekar

    Swimming

    Men's 400m Freestyle

    V Malvika

    Swimming

    Women's 400m Freestyle

    Sajan Prakash

    Swimming

    Men's 200m Butterfly

    Damini Gowda

    Swimming

    Women's 200m Butterfly

    P. S. Madhu

    Swimming

    Men's 50m Backstroke

    Saurab Sangvekar, Raj Bhanwadia, Neil Contractor,

    Sajan Prakash

    Swimming

    Men's 4x200m Freestyle Relay

    Shraddha Sudhir, V Malvika, Damini Gowda, Shivani Kataria

    Swimming

    Women's 4x200m Freestyle Relay

    Women's Volleyball Team

    Volleyball

    Women's Team

    Manpreet Kaur Sr

    Athletics

    Women's Shotput

    Mayookha Johny

    Athletics

    Women's Long Jump

    Neeraj Kumar

    Athletics

    Men's Hammer Throw

    Man Singh

    Athletics

    Men's 5000m

    Surya L

    Athletics

    Women's 5000m

    Sushila Panwar

    Weightlifting

    Women's 75+ Kg

    Men's Volleyball Team

    Volleyball

    Men's Team

    Kho-Kho Men's Team

    Kho Kho

    Men's Team

    Kho-Kho Women's Team

    Kho Kho

    Women's Team

    Anthony Amalraj , Manika Batra

    Table Tennis

    Mixed Doubles

    M Gyandash Singh

    Wushu

    Men's Taolu-Taijiquan & Taijijian

    L Sanatombi Chanu

    Wushu

    Women's Taolu-Taijiquan & Taijijian

    Ankita Raina

    Tennis

    Women's Singles

    Omkar Singh, P.N. Prakash, Om Prakash

    Shooting

    Men's 50m Pistol Team

    Ankita Raina , Divij Sharan

    Tennis

    Mixed Doubles

    Saurav Ghoshal, Kush Kumar, Ravi Dixit, Harinder Pal Sandhu

    Squash

    Men's Team

    Joshna Chinappa, Dipika Karthik, Sunayna Kuruvilla and Akanksha Salunkhe

    Squash

    Women's Team

    Shraddha Sudhir

    Swimming

    Women's 200m Individual Medley

    Virdhawal Khade

    Swimming

    Men's 50m Butterfly

    Jyotsna Pansare

    Swimming

    Women's 50m Butterfly

    P.S.Madhu, Sandeep Sejwal, Supriyo Mondal,

    Anshul Kothari

    Swimming

    Men's 4x100m Medley Relay

    Maana Patel, Chahat Arora, Damini Gowda,

    Shivani Kataria

    Swimming

    Women's 4x100m Medley Relay

    Anthony Amalraj

    Table Tennis

    Men's Singles

    Sathiyan Gunasekaran, Devesh Karia

    Table Tennis

    Men's Doubles

    Mouma Das

    Table Tennis

    Women's Singles

    Manika Batra, Pooja Vijay Sahasrabudhe

    Table Tennis

    Women's Doubles

    Gayathri Govindaraj

    Athletics

    Women's 110m Hurdles

    Surendhar

    Athletics

    Men's 110m Hurdles

    Akoria Rajiv

    Athletics

    Men's 400m

    Neeraj Chopra

    Athletics

    Men's Javelin Throw

    Ankit Sharma

    Athletics

    Men's Long Jump

    Sahana Kumari

    Athletics

    Women's High Jump

    Arjun

    Athletics

    Men's Discus Throw

    Ramkumar Ramanathan /Prashanth Vijay Sunder

    Tennis

    Men's Doubles

    Ruthvika Shivani

    Badminton

    Women's Singles

    Kidambi Srikanth

    Badminton

    Men's Singles

    Jwala Gutta, Ashwini Ponappa

    Badminton

    Women's Doubles

    Manu Attri, B. Sumeeth Reddy

    Badminton

    Men's Doubles

    Pranav J Chopra, N. Sikki Reddy

    Badminton

    Mixed Doubles

    Mayookha Johny

    Athletics

    Women's Triple Jump

    M. R. Poovamma

    Athletics

    Women's 400m

    Surender

    Athletics

    Men's 10000m

    Apurvi Chandela, Pooja Ghatkar

    Koshy Elizabeth Susan

    Shooting

    10m Air Rifle Women Team

    Apurvi Chandela

    Shooting

    10m Air Rifle Women

    Uchit Sharma

    Wushu

    Men's Sanshou 52 Kg

    Ravi panchal

    Wushu

    Men's Sanshou 56 Kg

    Surya Bhanu Pratap Singh

    Wushu

    Men's Sanshou 60 Kg

    Y. Sanathoi Devi

    Wushu

    Women's Sanshou 52 Kg

    Anupama Devi

    Wushu

    Women's Sanshou 60 Kg

    Puja Kadian

    Wushu

    Women's Sanshou 70 Kg

    Prarthana Thombare, Sarmada Balu

    Tennis

    Women's Doubles

    Ramkumar Ramanathan

    Tennis

    Men's Singles

    Dharun A

    Athletics

    Men's 400m Hurdles

    Joana Murmu

    Athletics

    Women's 400m Hurdles

    Gagan Narang, Chain Singh, Rathod Surendra Singh

    Shooting

    Men's 50m Rifle Prone Team

    Gagan Narang

    Shooting

    Men's 50m Rifle Prone

    Samaresh Jung, Vijay Kumar, Pemba Tamang

    Shooting

    25 M Center Fire Pistol Men Team

    Samaresh Jung

    Shooting

    Men's 25m Center Fire Pistol Men

    Kuheli Gangulee, Lajja Gauswami, Anuja Jung

    Shooting

    Women's 50m Rifle Prone Team

    Kuheli Gangulee

    Shooting

    Women's 50m Rifle Prone

    Om Prakash Singh Karhana

    Athletics

    Men's Shotput

    Suman Devi

    Athletics

    Women's Javeline Throw

    Renjith Maheswary

    Athletics

    Men's Triple Jump

    PU Chitra

    Athletics

    Women's 1500m

    Ajay Kumar saroj

    Athletics

    Men's 1500m

    Surya L

    Athletics

    Women's 10000m

    Kunhu Mohamed, Mohamed Anaz, Chandan Bauri, Sumith kumar, A.Dharun

    Athletics

    Men's 4x400m Relay

    M. R. Poovamma, Priyanka Panwar, Sini Jose, Debashree Maajumdar, Anju Thomas

    Athletics

    Women's 4x400m Relay

    Srabani Nanda

    Athletics

    Women's 200m

    Women's Hockey Team

    Field Hockey

    Women's Team

    Nitender Singh Rawat

    Athletics

    Men's Marathon

    Kavita Raut

    Athletics

    Women's Marathon

    Kumar Neeraj

    Shooting

    25 M Standard Pistol Men

    Kumar Neeraj, Gurpreet Singh, Mahender Singh

    Shooting

    25 M Standard Pistol Men Team

    Chain Singh

    Shooting

    10 M Air Rifle Men

    Chain Singh, Gagan Narang, Khan Imran Hasan

    Shooting

    10 M Air Rifle Men Team

    Anjum Modgil, Koshy Elizabeth Susan, Lajja Gauswami

    Shooting

    50 M Rifle 3 Position Women Team

    Anjum Modglil

    Shooting

    50 M Rifle 3 Position Women

    Omkar Singh, Gurpreet Singh, Jitendra Vibhute

    Shooting

    10 M Air Pistol Team

    Omkar Singh

    Shooting

    10 M Air Pistol

    Rahi Sarnobat, Anisa Sayyed, Annu Raj Singh

    Shooting

    25 M Pistol Women Team

    Rahi Sarnobal

    Shooting

    25 M Pistol Women

    Dilip Kumar

    Triathlon

    Men's Individual

    Pallavi Retiwala

    Triathlon

    Women's Individual

    P. Anand

    Taekwondo

    Men's 80-87 Kg

    Pallawi Retiwala, Dilip Kumar

    Sorohni DeviI Thoudam, Dhiraj Sawant

    Triathlon

    Mixed Relay

    Chain Singh, Gagan Narang, Surendra Singh Rathore

    Shooting

    50 M Rifle 3 Position Team

    Chain Singh

    Shooting

    Men's 50 M Rifle 3 Posittion

    Purva Dixit

    Taekwondo

    Women's 46-49 Kg

    Navjeet Maan

    Taekwondo

    Men's 74-80 Kg

    Margerita Regi

    Taekwondo

    Women's 57-62 Kg

    Latika Bhandari

    Taekwondo

    Women's 49-53 Kg

    L. Devendro Singh

    Boxing

    Men's 49 Kg

    Madan Lal

    Boxing

    Men's 52 Kg

    Shiva Thapa

    Boxing

    Men's 56 Kg

    Dheeraj Rangi

    Boxing

    Men's 60 Kg

    Manoj Kumar

    Boxing

    Men's 64 Kg

    Women's Football Team

    Football

    Women's Football Team

    L. Shushila Devi

    Judo

    Women's -48 Kg

    T, Kalpana Devi

    Judo

    Women's -52 Kg

    Women's Kabaddi Team

    Kabaddi

    Women's Kabaddi Team

    Heena Sidhu, Yashashwini Singh Deswal, Shweta Singh

    Shooting

    Women's 10 M Air Pistol Team

    Shweta Singh

    Shooting

    Women's 10 M Air Pistol

    Vijay Kumar,Gurpreet Singh,Akshay Suhas Ashaputre

    Shooting

    Men's 25 M Rapid Fire Pistol Team

    Gurpreet Singh

    Shooting

    Men's 25 M Rapid Fire Pistol

    Vikas Krishnan

    Boxing

    Men's 75 Kg

    Men's Kabaddi Team

    Kabaddi

    Men's Kabaddi Team

    Angom Anita Chanu

    Judo

    Women's -57 Kg

    Bupinder Singh

    Judo

    Men's -60 Kg

    Jasleen Singh Saini

    Judo

    Men's -66 Kg

    Manjeet Nandal

    Judo

    Men's -73 Kg

    Karanjit Singh Maan

    Judo

    Men's -81 Kg

    Women's Handball Team

    Handball

    Women's Team

    Men's Handball Team

    Handball

    Men's Team

    Avtar Singh

    Judo

    Men's -90 Kg

    Pooja

    Judo

    Women's -70 Kg

    M. C. Marykom

    Boxing

    Women's 51 Kg

    L. Sarita Devi

    Boxing

    Women's 60 Kg

    Pooja Rani Bohra

    Boxing

    Women's 75 Kg

     

    Indian Silver medalist of South Asian Games

    Name

    Sport

    Event

    Chaoba Devi Eangbam

    Cycling

    Women's 30km Individual Time Trial

    Manjeet Singh

    Cycling

    Men's 40km Individual Time Trial

    Saurabh Sangvekar

    Swimming

    Men's 200m Freestyle

    Supriyo Mondal

    Swimming

    Men's 100m Butterfly

    Neil Contractor, S P Nair Sharma, Sahil Chopra,

    Anshul Kothari

    Swimming

    Men's 4x100m Freestyle Relay

    Manorama Devi Tongbram

    Cycling

    Women's 40 Km Criterium

    Saurabh Sangvekar

    Swimming

    Men's 1500m Freestyle

    Shradha Sudhir

    Swimming

    Women's 400m Individual Medley

    Punit Rana

    Swimming

    Men's 100 Breaststroke

    Gopal Yadav

    Wrestling

    Men's 86Kg Freestyle

    Virdhawal Khade

    Swimming

    Men's 50m Freestyle

    Maana Patel

    Swimming

    Women's 200m Backstroke

    Sanu Debnath

    Swimming

    Men's 400m Individual Medley

    Sethu Manickavel

    Swimming

    Men's 100m Backstroke

    Maana Patel

    Swimming

    Women's 100m Backstroke

    Punit Rana

    Swimming

    Men's 50 Breaststroke

    Mandeep

    Wrestling

    Men's 125Kg Freestyle

    Swechcha Jatav

    Wushu

    Taolu- Nanquan & Nando

    Abhishek Verma

    Archery

    Compound Men's Individual

    Jyothi Surekha Vennam

    Archery

    Compound Women's Individual

    Gurdeep Singh

    Weightlifting

    Men's 105+ Kg

    Lidiyamol Sunny Menamparambil

    Cycling

    Women's 80Km Individual Road Race

    Pankaj Kumar

    Cycling

    Men's 100Km Individual Road Race

    Gurucharan Besra

    Archery

    Recurve Men's Individual

    Laishram Bombayla Devi

    Archery

    Recurve Women's Individual

    Sajan Prakash

    Swimming

    Men's 400m Freestyle

    Shivani Kataria

    Swimming

    Women's 400m Freestyle

    M Arvind

    Swimming

    Men's 50m Backstroke

    Maana Patel

    Swimming

    Women's 5m Backstroke

    Manpreet Kaur Jr

    Athletics

    Women's Shotput

    Shrada Gule Bhaskar

    Athletics

    Women's Long Jump

    Suresh Kumar Patil

    Athletics

    Men's 5000m

    Swathy Gadhave

    Athletics

    Women's 5000m

    Thejeswar Sankar

    Athletics

    Men's High Jump

    Srabani Nanda

    Athletics

    Women's 100m

    Sathiyan Gunasekaran, Mouma Das

    Table Tennis

    Mixed Doubles

    Prerna Bhambri

    Tennis

    Women's Singles

    Prarthana Thombare , Sanam Singh

    Tennis

    Mixed Doubles

    Sanu Debnath

    Swimming

    Men's 200m Individual Medley

    Anshul Kothari

    Swimming

    Men's 50m Butterfly

    Avantika Chavan

    Swimming

    Women's 50m Butterfly

    Sathiyan Gunasekaran

    Table Tennis

    Men's Singles

    Anthony Amalraj, Sanil Sankar Shetty

    Table Tennis

    Men's Doubles

    Manika Batra

    Table Tennis

    Women's Singles

    Mouma Das, Shamini Kumaresan

    Table Tennis

    Women's Doubles

    Sajitha KV

    Athletics

    Women's 110m Hurdles

    Prem Kumar

    Athletics

    Men's 110m Hurdles

    Kuhu Muhammad

    Athletics

    Men's 400m

    Prem Kumar Kumaravel

    Athletics

    Men's Long Jump

    Swapna Burman

    Athletics

    Women's High Jump

    Sonu Saini

    Athletics

    Women's Paul Vault

    Kripal Singh

    Athletics

    Men's Discus Throw

    Divij Sharan, Sanam Singh

    Tennis

    Men's Doubles

    P. V. Sindhu

    Badminton

    Women's Singles

    H. S. Prannoy

    Badminton

    Men's Singles

    K. Maneesha, N. Sikki Reddy

    Badminton

    Women's Doubles

    Akshay Dewalkar, Pranav J Chopra

    Badminton

    Men's Doubles

    Manu Attri, Ashwini Ponappa

    Badminton

    Mixed Doubles

    Dutee Chand, Srabani Nanda, Neethu Mathew,

    Hemashree Roy, Situi Singh, Sinin s

    Athletics

    Women's 4x100 m Relay

    Gopi T

    Athletics

    Men's 10000m

    Om Prakash

    Shooting

    Men's 50m Pistol Team

    Koshy Elizabeth Susan

    Shooting

    10m Air Rifle Women

    Mukesh Choudhary

    Wushu

    Men's Sanshou 70Kg

    Rishika Sunkura, Natasha Palha

    Tennis

    Women's Doubles

    Saketh Myneni

    Tennis

    Men's Singles

    Jithin Paul

    Athletics

    Men's 400m Hurdles

    Ashwini Akkunji

    Athletics

    Women's 400m Hurdles

    Chain Singh

    Shooting

    Men's 50m Rifle Prone

    Pemba Tamang

    Shooting

    Men's 25m Center Fire Pistol Men

    Lajja Gauswami

    Shooting

    Women's 50m Rifle Prone

    Annu Rani

    Athletics

    Women's Javeline Throw

    Surendher J

    Athletics

    Men's Triple Jump

    Swathy Gadhave

    Athletics

    Women's 10000m

    Dutee Chand

    Athletics

    Women's 200m

    Jasdeep Singh

    Athletics

    Men's Shotput

    Gurpreet Singh

    Shooting

    25 M Standard Pistol Men

    Men's Field Hockey Team

    Field Hockey

    Men's Team

    Koshy Elizabeth Susan

    Shooting

    50 M Rifle 3 Position Women

    Annu Raj Singh

    Shooting

    25 M Pistol Women

    Guru Datt

    Triathlon

    Men's Individual

    Pooja Chaurushi

    Triathlon

    Women's Individual

    Abrar Khan

    Taekwondo

    Men's -54Kg

    Gagan Narang

    Shooting

    Men's 50 M Rifle 3 Posittion

    Gajendra Parihar

    Taekwondo

    Men's 54-58Kg

    Manu George

    Taekwondo

    Men's 68-74Kg

    Heena Sidhu

    Shooting

    Women's 10 M Air Pistol

    Huidrom Sunibala Devi

    Judo

    Women's -63 Kg

    Men's Football Team

    Football

    Men's Team

    Shubham Kumar

    Judo

    Men's -100 Kg

    Aruna

    Judo

    Women's -78 Kg

     

    Indian Bronze medalist of South Asian Games

    Name

    Sport

    Event

    Pankaj Kumar

    Cycling

    Men's 60Km Criterium

    Chaht Arora

    Swimming

    Women's 100m Backstroke

    Anjul Namdeo

    Wushu

    Taolu-Changquan

    Saurav Ghoshal

    Squash

    Men's Singles

    Harinder Pal Singh

    Squash

    Men's Singles

    Maana Patel

    Swimming

    Women's 50m Freestyle

    Geethu Raj N

    Cycling

    Women's 80Km Individual Road Race

    Gomathi M

    Athletics

    Women's 800m

    Ajay Kumar

    Athletics

    Men's High Jump

    Dutee Chand

    Athletics

    Women's 100m

    Maana Patel

    Swimming

    Women's 100m Freestyle

    Ajay kumar saroj

    Athletics

    Men's 800m

    Gaurav kumar, Akshy khot, Adhitya Vardan,

    Rahul Kumar, Sujith Kuttan, Vidya Sagar

    Athletics

    Men's 4x100m Relay

    M. A. Prajusha

    Athletics

    Women's Triple Jump

    Pooja Ghatkar

    Shooting

    10m Air Rifle Women

    Arun Nagar

    Wushu

    Men's Sanshou 65Kg

    Pradeep Kumar

    Wushu

    Men's Sanshou 75Kg

    Vijay Kumar

    Shooting

    Men's 25m Center Fire Pistol Men

    Anuja Jung

    Shooting

    Women's 50m Rifle Prone

    Rahul

    Athletics

    Men's 1500m

    Khetha Ram

    Athletics

    Men's marathon

    Mahender Singh

    Shooting

    25 M Standard Pistol Men

    Gagan Narang

    Shooting

    10 M Air Rifle Men

    Lajja Gauswami

    Shooting

    50 M Rifle 3 Position Women

    Jitendra Vibhute

    Shooting

    10 M Air Pistol

    Anisa Sayyed

    Shooting

    25 M Pistol Women

    Naveen

    Taekwondo

    Men's 63-68 Kg

    S Ramchiary

    Taekwondo

    Women's 53-57Kg

    Yashaswini Singh Deswal

    Shooting

    Women's 10 M Air Pistol

    Vijay Kumar

    Shooting

    Men's 25 M Rapid Fire Pistol

    India’s regional supremacy went unchallenged as the hosts were crowned overall champions for the 12th consecutive time, after notching up a record-breaking haul of 308 medals, at the South Asian Games. In the above list of South Asian Games Medallist 2016 will gives quick revision for upcoming competitive examinations.

    List of National Film Award winners (63rd National Film Awards)

    Latest Videos

    Register to get FREE updates

      All Fields Mandatory
    • (Ex:9123456789)
    • Please Select Your Interest
    • Please specify

    • By clicking on Submit button, you agree to our terms of use
      ajax-loader
    • A verifcation code has been sent to
      your mobile number

      Please enter the verification code below

    Newsletter Signup
    Follow us on