Search

Admiral Radhakrishna Hariram Tahiliani (Retd) passed away

The Admiral had commanded the carrier borne squadron INAS 300 during the Indo-Pak war in 1971.

Oct 17, 2015 08:37 IST
facebook IconTwitter IconWhatsapp Icon

Former Chief of the Naval Staff Admiral Radhakrishna Hariram Tahiliani (Retd) passed away on 14 October 2015 in New Delhi. He was 85.

Born on 12 May 1930, the Admiral was commissioned in the Navy on 1 September 1950 and served as the 11th Chief of Naval Staff from 1 December 1984 till 30 November 1987. The Admiral had commanded the carrier borne squadron INAS 300 during the Indo-Pak war in 1971.

His distinguished career included command of INS Trishul and the Aircraft Carrier INS Vikrant. A distinguished graduate of the French Test Pilot School and an outstanding pilot, he was the first to land on the deck of INS Vikrant on a Hawker Sea Hawk Fighter ushering carrier based aviation into the Indian Navy.

Admiral Tahiliani retired from the Indian Navy on 30 November 1987 after a highly distinguished career spanning 37 years. He was awarded with the Ati Vishisht Seva Medal and the Param Vishisht Seva Medal for his distinguished service.

Post-retirement, Admiral Tahiliani served as the Governor of Sikkim between February  1990 and September 1994. He had also served as the chairman of the India chapter from its founding until 2010.

Now get latest Current Affairs on mobile, Download # 1  Current Affairs App

Download our Current Affairs & GK app For exam preparation

डाउनलोड करें करेंट अफेयर्स ऐप एग्जाम की तैयारी के लिए

AndroidIOS